| Global Score | |
| 60.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 19.29 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| -- | Super Clear LCD |
| 223 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a score of 75.8, which is much better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s global score of 60.6. Galaxy Note 10.1 (2014) comes with Android 4.4.2 operating system, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) works with iPadOS 15.x operating system. Galaxy Note 10.1 (2014) has a way better screen than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lot smaller display, it also counts with a bit higher resolution of 1600 x 2560 and more pixels per inch of screen.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with a slightly bigger memory for apps and games than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal storage capacity. Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a much powerful processing unit than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processor.
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a much longer battery performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen). IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a greater camera than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a back camera with a way better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.