| Global Score | |
| 60.6 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| -- | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 11.92 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| -- | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 8.0 has a global score of 69.2, which is better than the Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 general score. Galaxy Note 8.0 works with Android 4.4.2 OS, and Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS. The Galaxy Note 8.0 counts with a way better performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 6 GB less RAM and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics processor.
Galaxy Note 8.0 features a little more vivid screen than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a much smaller display, a little bit worse quantity of pixels per inch in the screen and a lot lower resolution of 800 x 1280px. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features much more memory for games and applications than Galaxy Note 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory.
Samsung Galaxy Note 8.0 has a very superior battery life than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen). Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots much better photographs and videos than Galaxy Note 8.0, because it has a camera with much more mega-pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.