| Global Score | |
| 60.6 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| -- | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 16.26 ounces | 12.20 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1024 x 600 pixels |
| -- | Super PLS LCD |
| 223 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| -- | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is a little bit better than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a general score of 61.7 against 60.6. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with Android 4.1 OS, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with iPadOS 15.x OS. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features just a bit better screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a little worse pixels density, a way lower 600 x 1024 pixels resolution and a lot smaller screen.
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has an extremely better CPU than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has an inferior number of cores and lesser RAM memory, it also counts with an additional GPU. Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) takes way better videos and photos than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a back-facing camera with way more mega pixels.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a much greater storage to store more apps and games than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no SD card slot, it also counts with 64 GB internal storage. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a way better battery lifetime than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.