| Global Score | |
| 60.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.0.4, 3.2 |
| -- | 2011-09-01 |
| -- | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 11.82 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7.7 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 800 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 223 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 7.92 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| -- | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab 7.7 has a global score of 64.8, which is slightly better than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 score. The Samsung Galaxy Tab 7.7 counts with Android 4.0.4 operating system, and iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x operating system. The Samsung Galaxy Tab 7.7 counts with a more vivid display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a much lower resolution of 800 x 1280px, a way smaller screen and a bit worse pixel density.
The Galaxy Tab 7.7 has a way better processing power than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM, it also counts with an extra GPU. The Samsung Galaxy Tab 7.7 has a bigger memory capacity for games and applications than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), and although they both have the same 64 GB internal memory, the Samsung Galaxy Tab 7.7 also has a SD extension slot that admits a maximum of 32 GB.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots way better videos and photos than Galaxy Tab 7.7, because it has a back camera with a way higher 12 mega pixels resolution. The Samsung Galaxy Tab 7.7 features a superior battery lifetime than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.