| Global Score | |
| 63.3 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 18.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 20.46 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Apple iPad mini (A17 Pro) is much better than Acer Iconia W510, getting a 63.3 score against 57.5. Apple iPad mini (A17 Pro) is a noticeably lighter and thinner portable tablet than Acer Iconia W510. Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS, and Acer Iconia W510 comes with Windows 8 OS. The Acer Iconia W510 has a much better performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has 4 lesser cores , it also counts with an additional GPU.
IPad mini (A17 Pro) has a way better display than Acer Iconia W510, because although it has a bit smaller screen, it also counts with a way greater display density and a much better 1488 x 2266 pixels resolution. Apple iPad mini (A17 Pro) has a very superior camera than Acer Iconia W510, because it has a back facing camera with a much better resolution and a lot higher 3840x2160 video definition.
IPad mini (A17 Pro) has a much better memory to install games and applications than Acer Iconia W510, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Acer Iconia W510 counts with a very superior battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than the Acer Iconia W510, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Acer Iconia W510. If you prefer to save some dollars, you can buy Acer Iconia W510, letting go a few features and specifications, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.