| Global Score | |
| 63.3 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 18.x | Windows 8 Pro |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 20.46 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is a bit better than the Acer Iconia W511, having a 63.3 score against 59.5. Apple iPad mini (A17 Pro)'s construction is notably thinner and incredibly lighter than Acer Iconia W511. The Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system, while Acer Iconia W511 works with Windows 8 Pro operating system.
The Acer Iconia W511 counts with an extremely better processor than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores (although they are faster). The iPad mini (A17 Pro) counts with a sharper screen than Acer Iconia W511, because although it has a bit smaller display, it also counts with a lot higher pixels density and a way better resolution of 1488 x 2266px.
The Apple iPad mini (A17 Pro) captures much clearer pictures and videos than Acer Iconia W511, because it has a camera with a much higher resolution. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a slightly better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Acer Iconia W511, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The Acer Iconia W511 has a much better battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Acer Iconia W511, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Acer Iconia W511. If you prefer to save some dollars, you can get Acer Iconia W511, and give up a few specs and features, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.