Acer Iconia W511 is a quite good tablet, counting with a big size 10.1" capacitive touch-screen, an extremely powerful Dual-Core processor clocking at 1800 MHz, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
Acer didn't seem to put much effort to reduce weight in this 20.46 ounces portable tablet. The Acer Iconia W511 is just available in color gray. The Acer Iconia W511 only has 10.18" long and 6.59" wide, but it manages to hold a 10.1" display. This tablet is just 0.35" thick, making it one of the thinnest tablet devices on sale.
This tablet is equipped with a good 768 x 1366 10.1 inches screen, which makes everything look quite good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Acer ships the Acer Iconia W511 with an exceptional Dual-Core CPU clocking at 1800 megahertz, packed into a Intel Atom Z2760 chip with a huge 2 GB RAM. A great point of the Acer Iconia W511 is its 64 GB big internal storage and an external memory card slot, which allows the user to install tons of apps, games, songs, pictures and videos without having to worry about running out of space.
This tablet counts with wifi connection (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem) and 3G connection type, using UMTS and EDGE technologies. The Acer Iconia W511 works with a SIM card for GSM connection.
This tablet is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera. This tablet device also features auto-focus and flash.
The Acer Iconia W511 has a 3540 mAh inmense Li-Polymer battery that can keep it running for several hours without having to charge it at all.
The Acer Iconia W511 also features a handful of interesting features such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet may be a little overvalued considering it is sold for $ 125, while other similar tablet devices are being sold cheaper than that. No matter if you will use it majorly for social networks, need a portable tablet for work or want a tablet for gaming, you will definitely be very pleased with this tablet device.
Acer Chromebox CXI3-UA91 Mini PC, Intel Celeron 3867U Processor 1.8GHz, 4GB DDR4 -Memory, 128GB M.2 SSD, 802.11ac Wi-Fi 5, USB Type-C, Chrome OS, Keyboard and -Mouse Included
Shop now
Acer Aspire 5 Slim Laptop, 15.6 inches Full HD IPS Display, AMD Ryzen 3 3200U, Vega 3 Graphics, 4GB DDR4, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 10 in S Mode, A515-43-R19L, Silver
Shop now
Acer Aspire 5 Slim Laptop, 15.6 Inches FHD IPS Display, 8th Gen Intel Core i5-8265U, 8GB DDR4, 256GB SSD, Fingerprint Reader, Windows 10 Home, A515-54-51DJ
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop, 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 7 4700U Octa-Core with Radeon Graphics, 8GB LPDDR4, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit KB, Fingerprint Reader, Alexa Built-in
Shop now
Acer Nitro 5 Gaming Laptop, 9th Gen Intel Core i5-9300H, NVIDIA GeForce GTX 1650, 15.6" Full HD IPS Display, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit Keyboard, Alexa Built-in, AN515-54-5812
Shop now
Acer Predator Helios 300 PH315-54-760S Gaming Laptop | Intel i7-11800H | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU | 15.6" Full HD 144Hz 3ms IPS Display | 16GB DDR4 | 512GB SSD | Killer WiFi 6 | RGB Keyboard
Shop now
Acer Aspire 1 A115-31-C2Y3, 15.6" Full HD Display, Intel Celeron N4020, 4GB DDR4, 64GB eMMC, 802.11ac Wi-Fi 5, Up to 10-Hours of Battery Life, Microsoft 365 Personal, Windows 10 in S mode, Black
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop | 14" Full HD IPS 100% sRGB Display | AMD Ryzen 7 5700U Octa-Core Processor | 8GB LPDDR4X | 512GB NVMe SSD | WiFi 6 | Backlit KB | FPR | Amazon Alexa | SF314-43-R2YY
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Acer |
| Operating System (OS): | Windows 8 Pro |
| Dimensions: | 10.18 x 6.59 x 0.35 inchesMetric25.86 x 16.74 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 20.46 ouncesMetric580.03 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1366 x 768 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z2760 |
| Processor: | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX 545 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.