| Global Score | |
| 63.3 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | -- |
| -- | 2016-06-23 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 10.93 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7.9 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 510 GPU |
| 5.85 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is just a bit better than Asus ZenPad Z8, getting a global score of 63.3 against 61.9. IPad mini (A17 Pro) is a just a little bit lighter and somewhat thinner device than Asus ZenPad Z8. Asus ZenPad Z8 features a lot better processing power than iPad mini (A17 Pro). Both have 6 processing cores.
The iPad mini (A17 Pro) counts with a little more vivid screen than Asus ZenPad Z8, because it has a little bit higher 1488 x 2266 resolution, a quite larger screen and a just a bit higher pixels density. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad Z8, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The iPad mini (A17 Pro) shoots much better photographs and videos than Asus ZenPad Z8, because it has a much more MP camera in the back and a way higher 3840x2160 (4K) video quality. The Asus ZenPad Z8 counts with a superior battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.