| Global Score | |
| 63.3 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 18.x | Windows 8.1 Pro |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 13.90 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | -- |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) is just a bit better than Dell Venue 8 Pro, having a 63.3 score against 59.6. The iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS, and Dell Venue 8 Pro comes with Windows 8.1 Pro OS. The iPad mini (A17 Pro) is a incredibly lighter and incredibly thinner tablet than the Dell Venue 8 Pro.
IPad mini (A17 Pro) counts with a bit better display than Dell Venue 8 Pro, because it has a lot greater screen pixel density, a way higher 1488 x 2266 resolution and a little bit bigger display. Dell Venue 8 Pro counts with an extremely better CPU than iPad mini (A17 Pro), although it has a lower number of cores (but faster).
The Apple iPad mini (A17 Pro) features just a bit more memory to install applications and games or saving photos and videos than Dell Venue 8 Pro, because although it has no external memory slot, it also counts with 64 GB more internal storage. Dell Venue 8 Pro has a really longer battery duration than iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) features a way better camera than Dell Venue 8 Pro, because it has a back-facing camera with a much better resolution.
Even being the best tablet in this comparison, the iPad mini (A17 Pro) is also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.