| Global Score | |
| 63.3 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 18.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| 10.48 ounces | 14.82 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.01 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a global score of 63.3, which is a little bit better than HTC Flyer's overall score of 58.7. The Apple iPad mini (A17 Pro) is a a lot lighter and notably thinner tablet device than the HTC Flyer. Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while HTC Flyer has Android 3.2 OS.
The iPad mini (A17 Pro) features a more vivid screen than HTC Flyer, because it has a bigger display, a much greater pixel number per inch of display and a lot higher resolution of 1488 x 2266 pixels. The iPad mini (A17 Pro) counts with a very superior memory for games and applications than HTC Flyer, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory capacity.
HTC Flyer counts with a way better performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has less cores (but faster), it also counts with an extra GPU. The HTC Flyer features a superior battery duration than iPad mini (A17 Pro). The iPad mini (A17 Pro) counts with a very superior camera than HTC Flyer, because it has a lot higher 3840x2160 video resolution and a camera in the back with lot more mega-pixels.
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than HTC Flyer, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as HTC Flyer. So if you need that extra specs and features, you can buy Apple iPad mini (A17 Pro), but if you don't you can save some dollars and get the HTC Flyer, letting go a couple specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.