| Global Score | |
| 63.3 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 18.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| 10.48 ounces | 25.00 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 327 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
HTC Jetstream is slightly better than iPad mini (A17 Pro), getting a overall score of 63.6 against 63.3. The HTC Jetstream counts with Android 3.1 OS, and iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS. The HTC Jetstream is a a lot thicker and noticeably heavier tablet than the iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) features a much better looking screen than HTC Jetstream, because although it has a quite smaller display, it also counts with a much higher pixels count per screen inch and a much better resolution of 1488 x 2266 pixels. Apple iPad mini (A17 Pro) features a much better storage to install games and applications than HTC Jetstream, because although it has no SD memory slot, it also counts with 96 GB more internal memory.
HTC Jetstream features a much powerful CPU than iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with an additional GPU. HTC Jetstream has a much longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro). The Apple iPad mini (A17 Pro) captures much better photos and videos than HTC Jetstream, because it has a back facing camera with lot more mega pixels and a much higher (4K) video definition.
HTC Jetstream is not only the best devices of the ones we compare here, but it's also by far the cheapest one, making it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.