| Global Score | |
| 63.3 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 16.76 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 499.00 | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 5.85 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MediaPad M5 lite is much better than iPad mini (A17 Pro), getting a 73.3 score against 63.3. Huawei MediaPad M5 lite comes with Android 8.0 Oreo operating system, and iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system. Despite being the best tablet we compare here, Huawei MediaPad M5 lite is a somewhat thicker and much heavier tablet than the iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) has a more vivid screen than Huawei MediaPad M5 lite, because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a better 1488 x 2266 resolution and a higher amount of pixels per inch of display. Huawei MediaPad M5 lite has a much faster processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores.
The iPad mini (A17 Pro) captures better pictures and videos than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a camera in the back with a much higher resolution and a lot higher 3840x2160 (4K) video quality. The Huawei MediaPad M5 lite counts with a little bit more memory capacity to install games and applications than iPad mini (A17 Pro), because although it has less internal storage, it also counts with a SD memory slot that allows a maximum of 256 GB.
The Huawei MediaPad M5 lite counts with a really longer battery performance than iPad mini (A17 Pro).
The Huawei MediaPad M5 lite is not only the best tablets in our current comparison, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.