| Global Score | |
| 63.3 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 8.78 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-T628 GPU |
| 5.85 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MediaPad X2 is much better than the Apple iPad mini (A17 Pro), with a 72.7 score against 63.3. Huawei MediaPad X2 counts with Android 5.0 OS, while Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS. The Huawei MediaPad X2 is a somewhat lighter but somewhat thicker tablet than Apple iPad mini (A17 Pro).
Huawei MediaPad X2 counts with a more vivid display than iPad mini (A17 Pro), although it has a bit smaller display, less bright display, a bit worse 1920 x 1200 resolution and a bit inferior amount of pixels per display inch. The Apple iPad mini (A17 Pro) has much more storage capacity to install applications and games than Huawei MediaPad X2, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Huawei MediaPad X2 features an extremely better processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores and a 64-bits processing unit. The iPad mini (A17 Pro) has a much better camera than Huawei MediaPad X2, because although it has a less mega-pixels resolution camera in the back, it also counts with a lot better video resolution.
The Huawei MediaPad X2 counts with a superior battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Huawei MediaPad X2 is not only the best tablets between the ones we are comparing, but it's also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.