| Global Score | |
| 63.3 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 11.64 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is just a bit better than Lenovo TAB 2 A8, with a 63.3 score against 60.1. Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system, and Lenovo TAB 2 A8 comes with Android 5.0 operating system. Apple iPad mini (A17 Pro) is a a little lighter and noticeably thinner tablet than Lenovo TAB 2 A8.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a much more powerful CPU than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has a lower number of cores , it also counts with a 64 bits CPU and a graphics co-processor. IPad mini (A17 Pro) counts with a sharper screen than Lenovo TAB 2 A8, because it has a way better 1488 x 2266 resolution, a much greater pixels quantity per inch in the screen and a bit bigger screen.
IPad mini (A17 Pro) counts with a very superior camera than Lenovo TAB 2 A8, because it has a back camera with much more megapixels. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much greater storage capacity for games and applications than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a way better battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Lenovo TAB 2 A8, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Lenovo TAB 2 A8. So if you want that extra features and specs, you can buy iPad mini (A17 Pro), otherwise you can save a couple dollars and get the Lenovo TAB 2 A8, letting go some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.