| Global Score | |
| 63.3 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-09-18 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 10.58 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 499.00 | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.85 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is a bit better than Lenovo Tab 4 8 Plus, getting a 63.3 score against 63.1. The Apple iPad mini (A17 Pro) is a thinner and a little lighter tablet than Lenovo Tab 4 8 Plus. Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS, while Lenovo Tab 4 8 Plus works with Android 7.1 Nougat OS.
IPad mini (A17 Pro) features a little more vivid screen than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a better 1488 x 2266px resolution, a bit greater count of pixels in each inch in the screen and a little bit bigger screen. The Apple iPad mini (A17 Pro) has a much bigger storage to install games and applications than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Lenovo Tab 4 8 Plus has a much more powerful processor than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of faster cores. IPad mini (A17 Pro) counts with a much better camera than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video quality and a camera in the back with a way higher 12 megapixels resolution.
The Lenovo Tab 4 8 Plus has a superior battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Lenovo Tab 4 8 Plus, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Tab 4 8 Plus. If you prefer to save a few dollars, you can buy the Lenovo Tab 4 8 Plus, giving up a few features and specifications, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.