| Global Score | |
| 63.3 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 21.83 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad mini (A17 Pro) has a score of 63.3, which is a bit better than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android)'s global score of 61.4. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system, while Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with Android 4.4 operating system. Apple iPad mini (A17 Pro)'s body is way lighter and thinner than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android).
The iPad mini (A17 Pro) counts with just a bit better display than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a higher pixels density and a higher resolution of 1488 x 2266 pixels. IPad mini (A17 Pro) has a superior memory capacity for games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal storage.
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) features a very superior hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with a 64-bit processor. The iPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a back-facing camera with lot more mega-pixels.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a superior battery life than iPad mini (A17 Pro).
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is more expensive than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), and it doesn't have such a good quality/price relation as the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android). So if you want that extra specs and features, you can buy the Apple iPad mini (A17 Pro), else you can save some money and get the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), resigning some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.