Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) is a solid Android tablet, packed with an extremely fast 1.33 gigahertz Quad-Core 64 bit CPU, a large 10.1-inches display, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.6 megapixels front camera.
Lenovo sells this tablet with an extremely powerful 64 bits Quad-Core processing unit clocking at 1.33 gigahertz and a big 2 GB RAM. A good point of this tablet is the 16 GB quite large internal storage memory and an SD card slot, enough to store a couple hundred apps and games without any problem.
Lenovo didn't seem to put much effort to reduce weight in this 21.83 oz portable tablet. This tablet is a very compact portable tablet, considering it has a 10.1" screen and it is just 10.04" long and 7.2" wide. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.28".
This device is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.6 MP front camera. This camera also features auto-focus.
This tablet includes a very good 10.1" display with a 1200 x 1920 resolution, giving this tablet device a good level image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This tablet features wi-fi connection (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot). This device works with a SIM card for GSM services.
This device features a 9600 mAh amazing battery providing this device an incredible battery life.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) also comes with a couple of cool characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) is being sold for 400 dollars, which is a really high price for comparing with similar devices. No matter whether you need this tablet for work, will use it mainly for internet broswing and social networks, want it to take plenty of photographs or want a gamer device, this tablet device is very appropiate for you.
Lenovo Tab 4 Plus (WiFi+4G LTE) 10" Android Tablet, 64-bit Octa-Core Snapdragon, 2.0GHz, 32GB Storage, 2GB RAM, Black, ZA2X0000US (Renewed)
Shop now
Lenovo Yoga Tab 3 - HD 8" Android Tablet Computer (Qualcomm Snapdragon APQ8009, 2GB RAM, 16GB SSD) ZA090094US,Black
Shop now
Lenovo Yoga Book - FHD 10.1" Android Tablet - 2 in 1 Tablet (Intel Atom x5-Z8550 Processor, 4GB RAM, 64GB SSD), Gunmetal, ZA0V0035US
Shop now
Lenovo Tab 10, 10-Inch Android Tablet, Qualcomm Snapdragon 210 Quad-Core 1.3 GHz Processor, 2GB RAM, 16 GB Storage, Slate Black - Lenovo TB-X103F
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Tab M8 Tablet, 8" HD Android Tablet, Quad-Core Processor, 2GHz, 32GB Storage, Full Metal Cover, Long Battery Life, Android 9 Pie, ZA5G0060US, Slate Black
Shop now
Lenovo Tab M10 HD 10.1" Tablet, Android 9.0, 16GB Storage, Quad-Core Processor, WiFi, Bluetooth, ZA4G0000US, Slate Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 10.04 x 7.20 x 0.28 inchesMetric25.5 x 18.29 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 21.83 ouncesMetric618.87 gImperial |
| Price: | $ 400.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphics |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 9600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.