| Global Score | |
| 63.3 | 62.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Windows 8.1 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 22.19 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 200.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has an overall score of 63.3, which is just a bit better than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows)'s overall score of 62.3. The iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS, while Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) comes with Windows 8.1 OS. IPad mini (A17 Pro) is a noticeably lighter and thinner tablet device than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows).
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) counts with an extremely better processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with a 64-bits CPU. IPad mini (A17 Pro) counts with a bit more vivid display than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a higher display pixel density and a better resolution of 1488 x 2266.
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with much more storage capacity to install applications and games than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal memory. Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) features a very superior battery life than iPad mini (A17 Pro).
The Apple iPad mini (A17 Pro) captures way better photographs and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because it has a much more megapixels camera in the back.
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), and it doesn't have such a good price and quality relation as Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows). If you prefer to save some dollars, you can get Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), giving up some specs and features, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.