Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) is a high-level Windows tablet device, equipped with a great 64-bits Quad-Core processing unit running at 1330 megahertz, a big size 10.1" screen, and two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.6 MP front facing camera.
Lenovo decided to power this tablet with a very fast Quad-Core processing unit speeding at 1.33 gigahertz with a big 2 GB RAM memory. A key feature of this device is its 32 GB astonishing internal storage memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to store lots of apps, games, pictures and videos without worrying about filling it.
This tablet doesn't feel very lightweight comparing with today standards, weighting 22.19 oz. Lenovo is offering the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) in black color. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has a wonderful design, with a thickness of just 0.28 inches. While this tablet only has 10.04 inches long, it still manages to contain a 10.1 inches screen.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.6 MP front facing camera. This tablet also features auto-focus.
Lenovo equipped this tablet with a interesting 10.1-inches screen, and a resolution of 1200 x 1920 , which makes it hard to distinguish the pixels in the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) packs a 9600 mAh inmense removable battery that can keep this tablet running for several hours without having to charge it at all.
This tablet has Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) uses a SIM card for GSM connection.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) also includes Bluetooth (provides communication with other tablets and accessories), and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is not very convinient considering it is offerred for 200 dollars, while other similar tablets can be found for much less money. This tablet is probably very appropiate for you no matter if you want a portable tablet for playing games, are a photography fan, need a tablet mainly for internet broswing and social networks or need a tablet for work.
Lenovo Tab 4 Plus (WiFi+4G LTE) 10" Android Tablet, 64-bit Octa-Core Snapdragon, 2.0GHz, 32GB Storage, 2GB RAM, Black, ZA2X0000US (Renewed)
Shop now
Lenovo Yoga Tab 3 - HD 8" Android Tablet Computer (Qualcomm Snapdragon APQ8009, 2GB RAM, 16GB SSD) ZA090094US,Black
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Tab 10, 10-Inch Android Tablet, Qualcomm Snapdragon 210 Quad-Core 1.3 GHz Processor, 2GB RAM, 16 GB Storage, Slate Black - Lenovo TB-X103F
Shop now
Lenovo Tab M10 HD 10.1" Tablet, Android 9.0, 16GB Storage, Quad-Core Processor, WiFi, Bluetooth, ZA4G0000US, Slate Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Dimensions: | 10.04 x 7.20 x 0.28 inchesMetric25.5 x 18.29 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 22.19 ouncesMetric629.08 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphics |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 9600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.