| Global Score | |
| 63.3 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| 10.48 ounces | 12.06 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has a general score of 63.3, which is a bit better than LG G Pad 8.0's overall score of 58.6. IPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, and LG G Pad 8.0 counts with Android 5.0 OS. The iPad mini (A17 Pro) body is way thinner and somewhat lighter than the LG G Pad 8.0. IPad mini (A17 Pro) features a slightly better looking screen than LG G Pad 8.0, because it has a lot more pixels per screen inch, a little bigger display and a much higher 1488 x 2266 resolution.
IPad mini (A17 Pro) has a much greater storage capacity to install games and applications than LG G Pad 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. LG G Pad 8.0 features a much greater processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has less CPU cores , it also counts with an additional graphics processing unit.
The iPad mini (A17 Pro) takes way better videos and photos than LG G Pad 8.0, because it has a way better video quality and a back facing camera with much more MP. The LG G Pad 8.0 counts with a really longer battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than the LG G Pad 8.0, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as LG G Pad 8.0. If you prefer to save some dollars, you can buy the LG G Pad 8.0, letting go a few features and specs, but you'll get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.