| Global Score | |
| 63.3 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 10.90 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 405 GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The LG G Pad X 8.0 has a score of 63.5, which is a little bit better than iPad mini (A17 Pro)'s 63.3 score. LG G Pad X 8.0's construction is just a little heavier and somewhat thicker than the iPad mini (A17 Pro). The LG G Pad X 8.0 works with Android 6.0 Marshmallow OS, while iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS.
Apple iPad mini (A17 Pro) features a little sharper screen than LG G Pad X 8.0, because it has a little higher count of pixels per inch of display, a higher resolution of 1488 x 2266 pixels and a bit larger display. LG G Pad X 8.0 has a very superior hardware performance than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has more cores.
IPad mini (A17 Pro) counts with a way better camera than LG G Pad X 8.0, because it has a back-facing camera with a way higher resolution and a way better video definition. Apple iPad mini (A17 Pro) features a much better memory for applications, games, photos and videos than LG G Pad X 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory.
LG G Pad X 8.0 has a really longer battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.