| Global Score | |
| 63.3 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-28 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| 10.48 ounces | 13.02 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8.3 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 405 GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The LG G Pad X 8.3 is slightly better than Apple iPad mini (A17 Pro), getting a 63.8 score against 63.3. The LG G Pad X 8.3 construction is heavier and way thicker than Apple iPad mini (A17 Pro). The LG G Pad X 8.3 has Android 6.0 Marshmallow operating system, and Apple iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system.
Apple iPad mini (A17 Pro) features a better looking display than LG G Pad X 8.3, and although they both have a same size screen, the Apple iPad mini (A17 Pro) also has a higher 1488 x 2266 resolution and a little bit better display pixel density. LG G Pad X 8.3 features a much faster processor than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has more cpu cores.
The iPad mini (A17 Pro) features a way better camera than LG G Pad X 8.3, because it has a back camera with much more mega pixels and a way better (4K) video quality. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much better memory capacity to install applications and games than LG G Pad X 8.3, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory.
The LG G Pad X 8.3 features a much longer battery lifetime than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.