| Global Score | |
| 63.3 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 19.29 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 327 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a score of 75.8, which is better than Apple iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) works with Android 4.4.2 OS, and Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS. Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is a thicker and noticeably heavier tablet device than the Apple iPad mini (A17 Pro).
The Galaxy Note 10.1 (2014) features a much better performing processor than iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser processing cores , it also counts with an additional graphics co-processor. The Galaxy Note 10.1 (2014) has a little more vivid screen than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has a little less pixels per inch in the screen, it also counts with a little higher 1600 x 2560px resolution and a bigger display.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a very superior memory for games and applications than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no SD card slot, it also counts with 96 GB more internal storage. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a greater camera than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a lot better 3840x2160 (4K) video quality and a lot higher resolution back-facing camera.
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a much better battery performance than iPad mini (A17 Pro).
The Galaxy Note 10.1 (2014) is more expensive than iPad mini (A17 Pro), but it's still a convenient choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.