| Global Score | |
| 63.3 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 11.92 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 8.0 has an overall score of 69.2, which is a bit better than the iPad mini (A17 Pro)'s 63.3 global score. The Samsung Galaxy Note 8.0 works with Android 4.4.2 OS, while iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS. Despite being the best tablet device in this review, Samsung Galaxy Note 8.0's body is thicker and somewhat heavier than iPad mini (A17 Pro).
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a much better display than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a bit bigger screen, a much higher 1488 x 2266 resolution and a lot more pixels per screen inch. The iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger storage capacity for games and applications than Galaxy Note 8.0, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a way better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has a lower number of cores , it also counts with an additional GPU. The iPad mini (A17 Pro) takes greater photos and videos than Galaxy Note 8.0, because it has a much more megapixels camera in the back and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
Samsung Galaxy Note 8.0 counts with a way better battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
The Samsung Galaxy Note 8.0 not only is the best devices of the ones we are comparing, but it's also a bargain compared to the other devices, making this tablet a great choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.