| Global Score | |
| 63.3 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-26 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 10.48 ounces | 20.74 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has an overall score of 63.3, which is just a bit better than Galaxy Tab 2 (10.1)'s score of 61.4. The iPad mini (A17 Pro) design is notably lighter and noticeably thinner than Galaxy Tab 2 (10.1). IPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while Galaxy Tab 2 (10.1) comes with Android 4.1 OS.
IPad mini (A17 Pro) counts with a much better looking display than Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has a quite smaller display, it also counts with a much better 1488 x 2266 resolution and a lot greater display pixel density. The iPad mini (A17 Pro) has a much bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Galaxy Tab 2 (10.1) features a much powerful CPU than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has a lower number of cores. IPad mini (A17 Pro) shoots greater photographs and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a way higher 3840x2160 (4K) video resolution and a back camera with lot more mega-pixels.
The Galaxy Tab 2 (10.1) has a very superior battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) costs more than the Galaxy Tab 2 (10.1), but it's still a great choice, because you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.