| Global Score | |
| 63.3 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 10.48 ounces | 12.20 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is a little bit better than the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, having a overall score of 63.3 against 61.7. The iPad mini (A17 Pro) is a lighter and notably thinner tablet than the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. The iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system, while Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has Android 4.1 operating system.
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a really superior hardware performance than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has less cores , it also counts with a graphics processing unit. Apple iPad mini (A17 Pro) has a sharper display than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a lot greater screen pixel density, a bigger screen and a lot higher resolution of 1488 x 2266px.
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a very superior storage to install games and applications than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with a way better battery life than iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) has a much better camera than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a camera with lot more MP and a much better (4K) video resolution.
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. If you are trying to save a few dollars, you can buy the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, letting go a couple features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.