| Global Score | |
| 63.3 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 11.11 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab 4 8.0 is a bit better than Apple iPad mini (A17 Pro), getting a 66.2 score against 63.3. Galaxy Tab 4 8.0 counts with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system. The Galaxy Tab 4 8.0 is a a little bit heavier and somewhat thicker tablet than Apple iPad mini (A17 Pro).
The Galaxy Tab 4 8.0 features a very superior CPU than iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser cpu cores (although faster), it also counts with an extra graphics processor. The Apple iPad mini (A17 Pro) has a little more vivid display than Galaxy Tab 4 8.0, because it has a way better display pixels density, a much better 1488 x 2266 resolution and a little bigger display.
The iPad mini (A17 Pro) has a lot better camera than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because it has a way better resolution camera in the back and a lot higher (4K) video resolution. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Galaxy Tab 4 8.0 has a very superior battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Despite of being the best tablet of the ones we are comparing, Galaxy Tab 4 8.0 is also very cheap compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.