| Global Score | |
| 63.3 | 57.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Verizon |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-10 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.26 x 5.04 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 11.99 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 405 GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is just a bit better than Verizon Ellipsis 8 HD, having a 63.3 score against 57.6. IPad mini (A17 Pro) is a somewhat lighter and somewhat thinner device than the Verizon Ellipsis 8 HD. The iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system, and Verizon Ellipsis 8 HD counts with Android 6.0 Marshmallow operating system.
The Verizon Ellipsis 8 HD counts with a much better processing power than iPad mini (A17 Pro), because it has a greater number of cores. The iPad mini (A17 Pro) features a bit more vivid display than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a better resolution of 1488 x 2266, a bit more pixels per inch of display and a little bigger display.
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger memory capacity for applications and games than Verizon Ellipsis 8 HD, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 112 GB more internal memory. The iPad mini (A17 Pro) shoots a little bit better videos and photos than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a lot better video resolution and a back facing camera with a way better resolution.
Verizon Ellipsis 8 HD counts with a superior battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than Verizon Ellipsis 8 HD, and it doesn't have such a good price and quality relation as Verizon Ellipsis 8 HD. If you prefer to save some dollars, you can get the Verizon Ellipsis 8 HD, and give up a couple features and specs, but you'll get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.