| Global Score | |
| 65.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| -- | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a global score of 65.6, which is much better than Acer Iconia W510's 57.5 general score. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Acer Iconia W510 comes with Windows 8 OS. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s construction is noticeably lighter and notably thinner than Acer Iconia W510.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a little sharper screen than Acer Iconia W510, because it has a quite larger screen, a lot better 1688 x 2388 resolution and a way higher screen pixel density. Acer Iconia W510 counts with a much greater performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has an inferior number of cores and 6 GB lesser RAM, it also counts with a GPU.
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) takes much clearer videos and photos than Acer Iconia W510, because it has a way better (4K) video quality and a back-facing camera with a way higher resolution. IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a superior memory to store more apps and games than Acer Iconia W510, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The Acer Iconia W510 features a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.