| Global Score | |
| 65.6 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 Pro |
| -- | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| -- | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a score of 65.6, which is much better than the Acer Iconia W511's score of 59.5. IPad Pro 11-inch (5th Gen)'s construction is a lot thinner and notably lighter than the Acer Iconia W511. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Acer Iconia W511 comes with Windows 8 Pro OS.
The Acer Iconia W511 features a little more vivid screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a way worse resolution of 768 x 1366px, a much worse pixel density and a little bit smaller screen. Acer Iconia W511 has a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM and an inferior number of cores.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) has a way better camera than Acer Iconia W511, because it has a way more megapixels back-facing camera. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a bit more memory to install applications and games or saving photos and videos than Acer Iconia W511, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory.
The Acer Iconia W511 features a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.