| Global Score | |
| 65.6 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-06-23 |
| -- | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a bit better than the Asus ZenPad Z8, getting a overall score of 65.6 against 61.9. IPad Pro 11-inch (5th Gen)'s body is notably lighter and thinner than the Asus ZenPad Z8. The Asus ZenPad Z8 features a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has less RAM memory and a lower number of cores (but faster).
The Asus ZenPad Z8 features a much better looking screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a way smaller display and a bit worse resolution of 1536 x 2048px, it also counts with a little bit better quantity of pixels in each inch in the screen. IPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots much clearer photographs and videos than Asus ZenPad Z8, because it has a way better 3840x2160 (4K) video resolution, a lot better resolution back facing camera and a bigger aperture to capture better captures and videos in low-light situations.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a way bigger storage for applications and games than Asus ZenPad Z8, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage. The Asus ZenPad Z8 features a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.