| Global Score | |
| 65.6 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 Pro |
| -- | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| -- | 13.90 ounces |
| -- | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is better than Dell Venue 8 Pro, with a global score of 65.6 against 59.6. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s body is notably lighter and noticeably thinner than Dell Venue 8 Pro. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Dell Venue 8 Pro has Windows 8.1 Pro OS.
The Dell Venue 8 Pro features a sharper screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a much lower 800 x 1280 resolution, a lot smaller screen and a lot worse display density. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has slightly more memory capacity for games and applications than Dell Venue 8 Pro, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Dell Venue 8 Pro features a much faster processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has lesser RAM memory and an inferior number of cores (although they are faster). IPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots way better photographs and videos than Dell Venue 8 Pro, because it has a much more mega-pixels camera in the back.
Dell Venue 8 Pro counts with a much better battery life than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.