| Global Score | |
| 65.6 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| -- | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is much better than the HTC Flyer, getting a 65.6 score against 58.7. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a incredibly thinner and notably lighter tablet than HTC Flyer. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while HTC Flyer comes with Android 3.2 operating system.
HTC Flyer has a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a lower amount of RAM and 7 lesser CPU cores (although faster), it also counts with a GPU. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a little more vivid display than HTC Flyer, because it has a lot better 1688 x 2388 pixels resolution, a lot higher amount of pixels per inch in the screen and a way larger screen.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots way better photos and videos than HTC Flyer, because it has a back-facing camera with a much better 12 megapixels resolution and a much higher 3840x2160 video resolution. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features much more storage to store more games and applications than HTC Flyer, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The HTC Flyer features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.