| Global Score | |
| 65.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| -- | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| -- | 25.00 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a score of 65.6, which is just a bit better than the HTC Jetstream's 63.6 general score. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and HTC Jetstream comes with Android 3.1 OS. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s construction is incredibly lighter and extremely thinner than HTC Jetstream.
HTC Jetstream features a little bit better display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lot worse resolution of 768 x 1280 pixels, a way lower amount of pixels in each inch of screen and a quite smaller display. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a much greater storage to store more apps and games than HTC Jetstream, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The HTC Jetstream features a lot better hardware performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has 7 GB less RAM memory and a lower number of cores (although faster), it also counts with an extra graphics co-processor. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) takes a lot better pictures and videos than HTC Jetstream, because it has a camera with a much higher resolution and a lot higher (4K) video quality.
HTC Jetstream features a very superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.