| Global Score | |
| 65.6 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| -- | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| -- | 16.76 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MediaPad M5 lite is much better than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), getting a general score of 73.3 against 65.6. Huawei MediaPad M5 lite has Android 8.0 Oreo OS, while Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 lite features a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has less RAM, they both have the same number of cores.
Huawei MediaPad M5 lite features a bit more vivid screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a just a bit worse pixel density, a lot worse 1920 x 1200 resolution and a little bit smaller display. IPad Pro 11-inch (5th Gen) captures greater photos and videos than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a back camera with a much better resolution and a lot higher video definition.
The Huawei MediaPad M5 lite features a bit more storage to install applications and games or saving photos and videos than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has only 64 GB internal memory, it also counts with a slot for SD memory cards that admits a maximum of 256 GB. The Huawei MediaPad M5 lite has a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.