| Global Score | |
| 65.6 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| -- | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| -- | 8.78 ounces |
| -- | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MediaPad X2 is better than iPad Pro 11-inch (5th Gen), with a global score of 72.7 against 65.6. Huawei MediaPad X2 works with Android 5.0 OS, and iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x OS. The Huawei MediaPad X2 features a lot better performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has less RAM memory, and they both have a Octa-Core processor, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64 bits processor.
Huawei MediaPad X2 has a much more vibrant display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a really smaller screen and a lot lower resolution of 1920 x 1200px, it also counts with a little better quantity of pixels per inch in the display. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a greater camera than Huawei MediaPad X2, because although it has a camera with a worse 12 mega pixels resolution, it also counts with a way higher 3840x2160 video definition.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a very superior memory for games and applications than Huawei MediaPad X2, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Huawei MediaPad X2 counts with a very superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.