| Global Score | |
| 65.6 | 57.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Verizon |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-10 |
| -- | 8.26 x 5.04 x 0.31 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) is much better than Verizon Ellipsis 8 HD, having a general score of 65.6 against 57.6. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Verizon Ellipsis 8 HD works with Android 6.0 Marshmallow operating system. IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a thinner and way lighter tablet device than Verizon Ellipsis 8 HD.
Verizon Ellipsis 8 HD counts with a way better performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor. Verizon Ellipsis 8 HD has a slightly better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a lot worse resolution of 1200 x 1920px and a way smaller display, it also counts with a bit more pixels per inch of display.
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) captures much clearer photos and videos than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a bigger aperture to capture better photos and videos in low-light situations, a lot better 3840x2160 video quality and a camera with much more mega pixels. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with much more storage capacity to store more games and applications than Verizon Ellipsis 8 HD, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Verizon Ellipsis 8 HD features a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.