| Global Score | |
| 65.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| -- | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than Acer Iconia W510, having a score of 65.6 against 57.5. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a a lot thinner and extremely lighter tablet device than the Acer Iconia W510. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Acer Iconia W510 has Windows 8 OS.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a little sharper display than Acer Iconia W510, because it has a lot better count of pixels per screen inch, a way better 1688 x 2388px resolution and a bit larger screen. Acer Iconia W510 has a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and 6 GB less RAM, it also counts with a graphics processing unit.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot bigger storage capacity for games and applications than Acer Iconia W510, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage. Acer Iconia W510 counts with a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen). IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Acer Iconia W510, because it has a way better 3840x2160 (4K) video definition and a much higher 12 mega pixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.