| Global Score | |
| 65.6 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 Pro |
| -- | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| -- | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a score of 65.6, which is much better than Acer Iconia W511's overall score of 59.5. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Acer Iconia W511 works with Windows 8 Pro operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a noticeably thinner and a lot lighter tablet than Acer Iconia W511.
Acer Iconia W511 counts with a much greater performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser processing cores and a lower amount of RAM memory. Acer Iconia W511 features a slightly better display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a bit smaller display, a much lower 768 x 1366 resolution and a much lower count of pixels per screen inch.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Acer Iconia W511, because it has a lot higher resolution back camera. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit bigger storage capacity to store more apps and games than Acer Iconia W511, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Acer Iconia W511 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.