| Global Score | |
| 65.6 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-06-23 |
| -- | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a score of 65.6, which is a little bit better than Asus ZenPad Z8's 61.9 overall score. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a much lighter and noticeably thinner tablet than Asus ZenPad Z8. The Asus ZenPad Z8 has a really superior hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 2 less processing cores (but faster) and lesser RAM.
The Asus ZenPad Z8 counts with a better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a really smaller display and a quite lower 1536 x 2048 resolution, it also counts with a just a little greater screen density. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot better camera than Asus ZenPad Z8, because it has a much more mega-pixels camera, a bigger aperture and a much better (4K) video quality.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a lot bigger memory capacity for games and applications than Asus ZenPad Z8, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Asus ZenPad Z8 has a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.