| Global Score | |
| 65.6 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 Pro |
| -- | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| -- | 13.90 ounces |
| -- | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than Dell Venue 8 Pro, with a 65.6 score against 59.6. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Dell Venue 8 Pro has Windows 8.1 Pro OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a lighter and notably thinner device than the Dell Venue 8 Pro. Dell Venue 8 Pro has a much better performing CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a lower amount of RAM.
The Dell Venue 8 Pro features a brighter screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a much lower pixel count per inch of display, a much smaller display and a lot worse 800 x 1280 resolution. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit bigger memory for games and applications than Dell Venue 8 Pro, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Dell Venue 8 Pro has a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots greater photographs and videos than Dell Venue 8 Pro, because it has a lot better 12 mega pixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.