| Global Score | |
| 65.6 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| -- | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than HTC Flyer, with a global score of 65.6 against 58.7. IPad Pro 11-inch (7th Gen)'s design is notably lighter and incredibly thinner than the HTC Flyer. IPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and HTC Flyer counts with Android 3.2 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a little sharper screen than HTC Flyer, because it has a way higher display density, a much bigger display and a much higher 1688 x 2388 resolution.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features much more storage capacity for games and applications than HTC Flyer, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity. HTC Flyer features a much better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 7 less cores and lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics co-processor.
HTC Flyer counts with a much better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a greater camera than HTC Flyer, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels and a lot better 3840x2160 video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.