| Global Score | |
| 65.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| -- | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| -- | 25.00 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is just a bit better than the HTC Jetstream's 63.6 global score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and HTC Jetstream has Android 3.1 OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) design is a lot lighter and noticeably thinner than the HTC Jetstream.
The HTC Jetstream counts with a little sharper screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way lower screen pixel density, a lot lower 768 x 1280 resolution and a little bit smaller screen. HTC Jetstream counts with a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser RAM and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics processing unit.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a superior memory for applications, games, photos and videos than HTC Jetstream, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal memory. The HTC Jetstream features a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot better camera than HTC Jetstream, because it has a lot higher (4K) video resolution and a lot better resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.