| Global Score | |
| 65.6 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| -- | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| -- | 16.76 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei MediaPad M5 lite is much better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 73.3 score against 65.6. Huawei MediaPad M5 lite has Android 8.0 Oreo OS, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. The Huawei MediaPad M5 lite features a bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a little bit less pixels per inch of display, a way worse resolution of 1920 x 1200 and a little bit smaller display.
The Huawei MediaPad M5 lite has slightly more storage to install applications and games or saving photos and videos than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with a SD memory card expansion slot that supports a maximum of 256 GB.
Huawei MediaPad M5 lite has a very superior hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 GB less RAM memory, they both have 8 cores. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot better camera than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a way more mega-pixels camera in the back and a lot higher 3840x2160 (4K) video quality.
Huawei MediaPad M5 lite features a very superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.