| Global Score | |
| 65.6 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| -- | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| -- | 8.78 ounces |
| -- | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Huawei MediaPad X2 has an overall score of 72.7, which is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s global score of 65.6. Huawei MediaPad X2 counts with Android 5.0 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad X2 has a much better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser RAM memory, and they both have 8 CPU cores, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64-bits CPU.
The Huawei MediaPad X2 features a much more vibrant screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot worse resolution of 1920 x 1200 and a much smaller display, it also counts with a little bit more pixels per inch of display. IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much better videos and photos than Huawei MediaPad X2, because although it has a lower 12 mega-pixels resolution back camera, it also counts with a lot better (4K) video resolution.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad X2, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory. The Huawei MediaPad X2 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.