| Global Score | |
| 65.6 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is slightly better than Lenovo TAB 2 A8's 60.1 global score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo TAB 2 A8 counts with Android 5.0 operating system. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a noticeably lighter and thinner tablet than the Lenovo TAB 2 A8.
The Lenovo TAB 2 A8 counts with a way better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory and 4 less cpu cores , it also counts with a GPU and a 64-bit processor. The Lenovo TAB 2 A8 counts with a little more vivid screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a much smaller display, a lot worse number of pixels per screen inch and a lot worse 1280 x 800 resolution.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer pictures and videos than Lenovo TAB 2 A8, because it has a much higher resolution camera in the back. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior storage for apps and games than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory.
The Lenovo TAB 2 A8 features a way better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.