| Global Score | |
| 65.6 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-09-18 |
| -- | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| -- | 10.58 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| -- | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a bit better than Lenovo Tab 4 8 Plus, getting a score of 65.6 against 63.1. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo Tab 4 8 Plus counts with Android 7.1 Nougat operating system. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s design is notably thinner and lighter than Lenovo Tab 4 8 Plus.
Lenovo Tab 4 8 Plus features a very superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Lenovo Tab 4 8 Plus features a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot worse 1200 x 1920 resolution and a way smaller display, it also counts with a little greater pixels quantity in each inch in the screen.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has much more memory to store more apps and games than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a much better battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures way better videos and photos than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a way higher (4K) video resolution and a lot better resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.