| Global Score | |
| 65.6 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| -- | 21.83 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), getting a 65.6 score against 61.4. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with Android 4.4 operating system. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is way thinner and notably lighter than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android).
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a much greater hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 6 GB less RAM memory and 4 less processing cores (but faster), it also counts with a 64 bits processor. Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a just a little worse amount of pixels per inch in the screen, a little smaller display and a much lower resolution of 1200 x 1920.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a superior memory to store more games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 112 GB more internal storage capacity. Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a much better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots way better pictures and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a camera in the back with a way better 12 MP resolution and a larger diafragm aperture to take better low light captures and videos.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.