| Global Score | |
| 65.6 | 62.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 |
| -- | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| -- | 22.19 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 200.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), having a general score of 65.6 against 62.3. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a extremely lighter and way thinner tablet device than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has Windows 8.1 operating system.
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has a very superior processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and an inferior number of cores , it also counts with a 64-bits processing unit. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has a better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a just a little less pixels per screen inch, a bit smaller screen and a much lower resolution of 1200 x 1920px.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because it has a larger diafragm aperture for better low light photos and videos and a much better 12 mega-pixels resolution back camera. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better memory for games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 96 GB more internal memory.
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Windows) has a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.