| Global Score | |
| 65.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| -- | 12.06 ounces |
| -- | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than the LG G Pad 8.0, with a 65.6 score against 58.6. IPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad 8.0 counts with Android 5.0 operating system. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is much thinner and noticeably lighter than the LG G Pad 8.0.
The LG G Pad 8.0 features an extremely better processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and less RAM memory, it also counts with an extra graphics processor. LG G Pad 8.0 counts with a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a way smaller screen, a way worse 1280 x 800 resolution and a way worse pixels density.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much better memory to store more games and applications than LG G Pad 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a lot better camera than LG G Pad 8.0, because it has a much higher (4K) video definition and a camera in the back with a much higher 12 MP resolution.
LG G Pad 8.0 counts with a much better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.